Thermowood

Thermowood, ahşabın insanoğlu ile birlikte sürdürdüğü yaşam yolculuğunu en doğal ve en iyi şekli ile koruyabilmek için uygulanan bir ısıl işlemdir. Ahşap malzemenin asgari   180°C ye kadar ısıl işleme tutulup buharla korunmasına thermowood işlem, denir.  Bu işlemle ahşap bulunduğu ortamın nem değişikliklerine karşı normal ahşaba göre daha dayanıklı hale gelir. Isıl işlem esnasında tüm öz su ve reçinesini kaybeden ahşabın izolasyon kabiliyeti de artar. Thermowood’ un üretiminde sadece ısı ve su buharı kullanılır. Bu uygulamada çevreyi kirletebilecek hiçbir kimyasal kullanılmadığı gibi ahşap bünyesine de kimyasal madde katılmaz.

 Thermowood’un yararları ve kullanım yerleri;

Malzeme, sert hava koşullarına maruz kalacak; kapı, pencere, deck, bahçe mobilyaları ve dış cephe kaplamaları gibi malzemeler için idealdir. İç mekan kullanımlarında ise çekici görüntüsü, stabilitesi ve reçinesiz olması ile; saunalar, iç mekan panelleri, mobilyalar ve yer döşemeleri için iyi bir seçenektir.

Thermowood işleminin bir sonucu olarak, çürümeye ve mantar zararlılarına karşı yüksek direnç gerektiren kullanım yerlerinde, odun dayanıklılığında önemli derecede bir artış görülür.

Thermowood, boya ve diğer yüzey işlemleri için mükemmel bir verimlilik sağlar , kullanım ömrünü arttırır ve bakım masraflarını azaltır.

Thermowood işlemi sırasında sadece buhar ve ısı kullanılır, işlem sırasında malzemeye hiçbir kimyasal uygulanmaz.

Thermowood’un Uygulama Alanları:

– İç Lambri,

– Dış Cephe Kaplamaları,

– TavanKaplamaları,

– Döşeme Kaplaması,

– Teras Kaplamaları,

– Bahçe Mobilyaları,

– Çocuk Oyun Alanı Ekipmanları,

– Sauna Panelleri, Doğramalar,

– Havuz Kenarları,

– Bahçe Yürüyüş Yolları.