Laminant Parke

Laminant , yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak ,yüksek basınç altında sıcak preslerde sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye denir. 1950’ li yıllarda formika olarak tanıştığımız laminatın kullanımı Türkiye de son derece yaygınlaşmıştır.

Laminant’ın tercih sebepleri ise;

– Orman alanlarının dolayısıyla da Ağaç çeşitlerinin giderek azalması,

– Ahşap malzemenin üçboyutlu çalışma özelliği.

– Ahşap malzemenin bakım zorluğu.

– Giderek artan maliyet faktörü tüketicilerin ahşap kökenli alternatif  malzemelere yönelmesine ve uzun vadede bu malzemelerin beğenilmesine yol açmıştır.

Laminat parkenin yüzeyi termoset esaslıdır. Termoset esaslı reçinelerin temel özelliği ısı ve basınctan sonra oluşan yüzeyin daha sonra sıcaklıkla bozulamıyor olmasıdır. Laminat parkede tüm filmler termoset esaslı reçine ile emprenye edilir.

Laminat parkenin temel yapısı;

Overlay : Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları konulmuş film tabakadır. Alüminyum oksit parçaları aşınma çizilme ısıya karşı mukavemeti sağlayan temel unsur olup laminat parkeyi benzer türevlerden ayıran en önemli özelliktir..

Desen kağıdı :Sonsuz renk ve desende özellikle kaliteli odun ham maddesinden üretilebilen ileri teknoloji ile print edilen kağıt film tabakasıdır.

HDF Yüksek yoğunlukta kansorejen madde içermeyen (E1) ve suya dayanıklı lif levha. ISO ve DIN normlarına göre kansorejen madde ihtiva etmemelidir.

Balans kağıdı Stabilizasyonu sağlayan selülozik kağıt film tabaka.

Montajı temizliği ve bakımı son derece kolay olan laminat parkeler renk ve doku çeşitliliği bakımından da her tür zevk ve tasarıma uygundur.

Darbelere sıvı temizlik maddelerine aşınmaya, çizilmeye,  güneş ışınlarına ve sigara ateşine tam bir dayanıklılık gösteren laminat yer döşemeleri evlerin haricinde trafiği yoğun olan banka otel alışveriş merkezlari ve tüm işyerleri için son derece uygundur. Malzemenin kalınlığı değil yoğunluğu önemlidir.

Laminat parke temel yapısı ( teknik yapısı, yapı bileşenleri ) nedir?

1.     Overlay tabaka: Selülozik esaslı içinde alüminyum oksit parçaları bulunan katman. Laminat parkeyi çizilmed en koruyan tabakadır.

2.     Desen kâğıdı: Kâğıt film tabakadır. Laminat parkeye sonsuz renk ve desen özelliği verebilen tabakadır.

3.     HDF tabakası: Yüksek yoğunlukta lif levha tabakasıdır.

4.     Balans kâğıdı : Stabilizasyonu sağlayan, nemden ve çarpılmadan koruyan tabakadır.