İÇ ve DIŞ MEKAN ÇÖZÜMLERİ

İşin sırrı nereye bakacağınızı bilmekte…

Önünüze çıkan bir problemi çözebilmek için bilgi birikiminizin kuvvetli olması gerekir. Sonuçta Mühendislik çözüm üretme sanatıdır. Araştırmak, sormak, öğrenmek bunlar genel felsefemiz.

Mekanlarınız için her türlü çözümü uzman ekiplerimizle veya çözüm ortaklarımızla beraber gerçekleştiriyoruz. Siz sadece istiyorsunuz biz yapıyoruz. Peki neler yapıyoruz.

Tavan , Duvar ve Zemin Kaplama Çözümleri

Gelişen üretim teknolojileri binalarda kullanılan tavan, duvar ve zemin kaplama malzemelerine onlarca yeni seçenek katmıştır. Duvarlarda başta boya olmak üzere, alçı, alçıpan paneller, yapay ve doğal taş kaplama, seramik ürünler, dekoratif paneller ve ahşap malzemeler olarak pekçok çeşit duvarlarda yaratılacak güzelliklere katkı sağlamaktadır.

Tavan kaplamalarında asma tavanlarla yaratılan dekoratif malzemelerde de alçıpan levhalar, plastik paneller, metal ve ahşap malzemeler, zemin kaplamalarında da başta kendiliğinden yayılan akıllı şap olmak üzere, seramik ürünler, mermer ve granit doğal taşlar, PVC esaslı kompozit malzemeler ve ahşap malzemeler kullanılmaktadır.

Yapılarınızın kullanım amaçlarına göre çeşitli ihtiyaçları olacaktır.

Parke

Parke, neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir yer kaplama ürünüdür. Önceleri odun parçalarının birleştirilerek yere döşenmesi olarak görülen parke zamanla günümüzde kullanılan şekillerine ulaşmıştır. Endüstri devrimi sonrası hızla gelişen makineler parkeyi ahşap yer döşemesinden çıkarmış adeta bir ahşap sanatına dönüştürmüştür.

Günümüzde gerek çevreci yaklaşımlar ve gerekse ekonomik sebeplerle azalan orman alanlarını koruyabilmek için geleneksel masif parke yerini lamine ve laminant gibi ürünlere bırakmıştır.

Mantolama

Binalarda ısı yalıtımı, içten, dıştan ve sandviç duvar olarak üç yöntemle yapılır. Bu yöntemlerin en iyisi ısı  köprülerinin oluşmasını engellemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak açısından Mantolamadır. Mantolama, ısı kayıp ve kazançlarını önlemek üzere bina dışının ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik anlamda ise, ısı köprüleri oluşturmadan gerekli ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeylerine uygulanan ısı izolasyonudur.

Tekniğine uygun yapılmış bir mantolama ile % 50 civarında bir ısı tasarrufu mümkündür. Mantolamada kullanılan belli başlı ısı yalıtım malzemeleri; EPS Levhalar (beyaz ve karbonlu ), XPS Levhalar, taş yünü’ dür. Kullanılan ısı yalıtım levhalarının kalınlıkları binalarda kullanılan yapı malzemeleri ve imalatlara göre farklılıklar gösterebilir.

Yapı Kaplama

Geçmişte binaların dış cepheleri kireç sıvadan başka birşey tanımazken günümüzde gelişen endüstri ve imalat teknolojileri sayesinde binaların dış cephe kaplamaları neredeyse sayılamayacak kadar çoğalmıştır. Binaların dış cephe kaplamalarında kullanılan malzemeleri genel olarak şöyle sınıflandırabiliriz:

  • Metal türevi malzemeler, Alimünyum esaslı, titanyum çinko esaslı, çelik esaslı, bakır esaslı cephe kaplama malzemeleri (kenetli, binili, kafes, pullu,mozaik yalı baskı vb. çeşitleri vardır. Uzun ömürlü olup bakım maliyetleri yok denecek kadar azdır.
  • Çimento esaslı dekoratif dış cephe kaplamaları ( fibercement levhalar, brüt beton görünümlü levhalar, ahşap desenli brüt beton kaplamalar vb.)
  • Kültür taşları, zemin ve cephe kaplama taşları,
  • Ahşap dış cephe kaplamaları
  • Mermer, granit gibi doğal taşlar
  • Vinil dış cephe kaplama malzemeleri,
  • CTP (cam elyap takviyeli ) kaplama malzemeleri,
  • Dış cephe mantolama, söve ve hazır sıva cephe kaplama malzemeleri.

 

Burada belirtilen dış cephe kaplamaları kendi içlerinde farklı özelliklerde üretilebilmektedir.

Çatı Çözümleri

Binaların dış etkenlerden en çok etilenen yerlerinden biri de çatısıdır. Malzeme kullanımları ve hatalı işçilikler nedeniyle sürekli olarak yağmur, kar, sıcak, soğuk ve rüzgar gibi dış etkenlerle karşı karşıya olan çatılarda sorunlar yaşanabilmektedir.

Yaşanan sorunların çözümü doğru malzeme ve işçilikte saklıdır. Günümüzde Doğal malzemelerden üretilen kiremitler, beton kiremitler, metal kiremitler, çeşitli metal kaplamalar, petrol türevli ürünler ile yapılan çatı kaplamaları ve kullanılan çeşitli yalıtım ve montaj malzemeleri ile çatılarda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması mümkündür.

 

 

Drenaj Sistemleri

Geçmişte hiç önemsenmeyen, yaşanan büyük depremler sonrası binalarda zemin sularının bina ile temasının önlenmesinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Zemin sularının binaya ulaşmasını önlemek temel ve perde betonlarının yalıtımı ve drenaj sistemleri ile olur. Drenaj, zeminde topraktan süzülen suların binaya gelmeden uzaklaştırılması amacıyla temelden 30-50 cm. Uzakta, 30 – 50 cm. Derinlikte açılan kanallar içerisine delikli drenaj hortumu döşenerek bu hortumun etrafına iri çakıl dökülerek yapılan sistemle suların yağmur suyu kanallarına verilmesidir. Basit bir işlem olmasına karşılık drenaj binaların temel donatılarının suların istenmeyen etkilerinden korunması açısından çok önemlidir.

Isıtma ve Soğutma sistemleri

Çevre şartlarının konfor şartlarının temini amacıyla ısıl prosesler ve sistemler kullanılarak kontrol altına alınması ve insanların kullanımına sunulmasına ısıtma ve soğutma sistemleri ya da günümüzde kullanılan adıyla iklimlendirme diyoruz. İklimlendirme çalışmalarında ana hedef, insanların daha rahat, daha sağlıklı, daha huzurlu ve güvenli bir yaşama kavuşturulmasıdır. Ana prensiplerden bire de tüm bu çalışmaların ve işletme maliyetlerinin ekonomik ve çevre dostu çözümlerle neticelendirilmesidir.

Günümüzde insanların büyük bir zamanı kapalı alanlarda geçmektedir. Bu nedenle de bulunulan ortamın insan sağlığına uygun hale getirilmesi gereklidir. Yani iklimlendirme bir lükd değil ihtiyaçtır. Bulunulan ortamlarda ısı, kombi ve kazan sistemleri ile, soğutma ve hava temizliği ise klimalar  aracılığıyla yapılmaktadır. Isıtma ve soğutmada kullanılan ekipmanlar mekan ve ihtiyaç durumuna göre çeşitlilik gösterebilmektedir.

Çevre Düzenlemesi

Çevre düzenleme (peyzaj) kullanım alanları kapsamındaki dış mekanlarda bulunan çeşitli karakterdeki doğal ve kültürel elemanların görsellik ve konfor açısından düzenlenmesi işidir.

Çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında yapılacak işleri;

  • Yapısal Peyzaj, Bitkisel Peyzaj, Çevre Sulama, Çevre Aydınlatma, Otoparklar için yeşillendirme, Yürüyüş Yolları, Spor alanları ve çevresinin yapılması, Çevre duvarları, süs ve yüzme havuzları yapımı, Çocuk Oyun Alanları ve spor alanları düzenlenmesi,
  • Bitkisel Uygulama, Ağaç ve Çiçek Dikimi, Çim alan Tesisi, Kaya Bahçeleri, İç Mekan Düzenlemeleri olarak özetleyebiliriz..