Enerji Kimlik Belgesi

Binalarda iç ve dış ortamları bir birinden ayıran ve ısı kaybeden yüzeyler ( dış duvarlar, pencereler, çatı vb.) doğru yalıtılmazlar ise ısı kaybı ve buna bağlı olarak enerji faturalarının artması kaçınılmaz olacaktır.

Ülkemizde özaellikle müteahhitler ve kullanıcılar yakın zamanlara kadar ısı kaybını hep göz ardı etmişler, konutlarda  sadece dış ve iç mekanlarda görsel görüntüye önem vermişlerdir. Bu nedenle de konutların yapım aşamasında uygun olmayan yapı malzemelerinin seçimi ve yapılmaktan kaçınılan çok basit uygulamalar ile kullanım sürecinde bina sahiplerinin bütçelerine büyük yükler getirdikleri gibi, fazla enerji harcanması nedeniyle de ülke ekonomisine önemli zararlar vermişlerdir.

Peki enerji kimlik belgesi nedir?

Tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi yalıtım yaptırdığımız binanında bir sınıflandırması vardır. A dan G ‘ye kadar sınıflandırmalar kullanılarak binamızın ne kadar iyi yalıtıldığını belgelemek için kullanılır. Eğer binanız A harfi ile sınıflandırıldıysa gerçekten verimli bir binanız var demektir. G sınıfı ise binanızın ısı yalıtımının verimsiz olduğunu gösterir. C sınıflandırması ise binanızın yeterli ısı yalıtımı olduğunu gösterir ve C kabul edilen en düşük değerdir.

Ekb

Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek amacıyla 2000 yılında yürülüğe giren “ Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği “ ne göre yeni konutların ısı yalıtım yönetmeliğine göre projelendirilmesi zorunlu tutulmuştur. Eski konutlarda ise, 2017 yılına kadar “ Enerji Kimlik Belgesi “ alınması zorunlu hale getirilmiştir. Enerji Kimlik Belgesi almanın en önemli adımı da konutların ısı izolasyonunun yaptırılmış olmasıdır.

 

Share Tweet Pin it