Binalarda Isı Yalıtımı

Isınmak için ayrılan bütçelerin giderek artması, ısınmaya yönelik enerji kaynaklarındaki dış bağımlılık ısı yalıtımı yaptırılması ve ısı kayıplarının önlenmesinin gündemin ön sıralarına yerleşmesine  neden olmuştur.

Isı yalıtımı, sıcak ya da soğuk havanın oluşacak ısı köprüleri yoluyla konutların içerisine girmesini yada çıkmasını engellemek adına yapılan işlemler bütünüdür. Isı yalıtımı, enerji tasarrufu kadar, konutların ömrünü uzatmak, değerini artırmak, istenilen konfor şartlarını sağlamak, sağlıklı bir yaşamla birlikte çevre kirliliğini azaltmak ve daha sağlıklı bir çevre oluşturmak açısından da önemlidir.

Isı yalıtımı konutunuza ve kendinize yapmış olduğunuz bir iyiliktir. Isı yalıtımı yaptırmakla;

– Kışın soğuğu, yazın sıcağı geçirmeyen bir yalıtım sistemi ile 4 mevsim kusursuz bir performans elde edersiniz,

– Doğru malzeme ve işçilikle yaptırılan bir ısı yalıtımı ısıtma ve soğutma giderlerinizde ortalama  % 40 – 60 oranında tasarruf sağlar.Böylece elde edilen enerji tasarrufu ile 3 – 4 sezonda ısı yalıtımı kendisini amorti edecektir.

– Isı yalıtımı ile evlerden nem ve rutubet uzaklaştırılmış olacaktır. Bu yaşam kalitesinin yükselmesi demektir.

– Isı yalıtımı aynı zamanda koruyucu bir tabaka oluşturacağından bakım-onarım vb. Masraflarıda azaltmak mümkün olacaktır.

– Isı yalıtımı ile kömür ya da doğalgaz gibi fosil yakıtların tüketiminin azalması, hem cüzdanları ve hemde doğayı korumaya katkı sağlayacaktır.

– Zararlı emisyonlar azalacağı için gelecek nesillere atalarımızdan emanet aldığımız dünyamızı gelecek kuşaklara daha sağlıklı bırakabiliriz.

Share Tweet Pin it