Binalarda Drenaj Sistemleri

Drenaj,  temelde binayı yüzey ve yeraltı sularının yol açabileceği zararlardan korumak ve suyun basıncını düşürmek için yapılan  ve bu yönüyle de yapılan su yalıtımına katkı sağlayan bir işlemdir. Yalıtm yapılan alanda kaçaklar oluşması halinde drenaj sızıntı sularını toplayıp binadan uzaklaştıracağı için binanın sudan korunmasına katkı sağlayacaktır.  Drenaj dış ve iç drenaj olarak iki şekilde yapılır.

Dış drenaj işleminde, binanın temelinden 30-100 cm. Dıştan  ve temel tabanından  ortalama  30-50 cm. Derinlikte ve bağlantı yapılacak yağmursuyu kanalına suyun deşarjını sağlayacak bir eğimle beton büz, toprak künk vb. malzeme döşenerek işlem tamamlanır. Günümüzde suyu boşaltmak için daha ekonomik ve işçiliği daha kolay olması nedeniyle delikli plastik drenaj hortumlar kullanılmaktadır. Drenaj hortumunun etrafı iri çakıl taşları ile doldurularak suyun kolay ve hızlı bir şekilde hortum içerisine nüfuz etmesi sağlanır.

Drenaj 1Drenaj 2Drenaj 3 - Bina tabanı drenaj

İç drenaj ise önceden yapılmış binalarda dış drenaj yapılma imkanı olmaması durumunda yapılmaktadır. Genellikle konutların bodrum katlarında  2 metrden az olmayan derinlikte ve 50 x 50 ebatlarında harçsız moloz taşlar ile duvarları örülen kuyuların üzeri beton veya sac bir kapakla kapatılır. Kapağın üzerine konan ve kuyudaki su seviyesi yükseldiğinde otomatik olarak çalışan bir motor suyu binadan uzaklaştırır.

Share Tweet Pin it